Dnia 1 stycznia 1951 roku został założony przez 9 myśliwych „Klub Myśliwski” w Świeciu nad Osą. Obwód łowiecki tego Klubu wynosił 9053 ha. W roku 1952 do Klubu należało już 11 członków. W latach 1953 – 57 było 12 członków. W latach 1958 – 1961 było 14 członków. W latach 1961 – 62 było już 17 członków. W roku 1962 Koło Łowieckie otrzymało swoją nazwę „Ponowa”. W tym samym roku Koło zakupiło 200 szt. bażantów, które zostały wypuszczone w łowisko. Od tego roku zaczyna się trwająca do dziś troskliwa hodowla tego pożytecznego ptaka w łowisku. W roku 1963 odbywa się nowy podział obwodów łowieckich i wówczas Koło otrzymuje obwód o obszarze 6777 ha.
Od 1984 roku siedzibą Koła jest sala myśliwska w pałacu, w miejscowości Lisnowo, administrowanym przez Stadninę Koni Nowe Jankowice. Ozdobą sali jest kolekcja trofeów łowieckich Śp. Jerzego Marii Speicherta, która została przekazana dla eksponowania i przechowywania w komplecie.
W latach 80 – tych pozyskiwano 80 saren, 40 dzików, 300 zajęcy, 60 bażantów. Największego dzika strzelił Kol. Alfons Wiśniewski 167 kg.
Obwód łowiecki naszego Koła jest typowo polny o powierzchni 6807 ha, w tym powierzchnia leśna wynosi około 566 ha. Od kilku lat Koło nasze liczy 32 myśliwych i 1 stażystę. W porównaniu do początkowego okresu działalności Koła obecna ilość myśliwych wydaje się bardzo wysoka. Jednak przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki łowieckiej, każdy z Kolegów myśliwych ma warunki do prowadzenia pracy hodowlanej oraz znakomite tereny do polowania.
Na przestrzeni działalności Koła dużą wagę przywiązywano zawsze do bezpiecznego i regulaminowego posługiwania się bronią myśliwską. Owocuje to faktem, że w dotychczasowej historii Koła nie odnotowano wypadku z bronią.
Od początku powstania Koła jego członkowie uczestniczą rok rocznie w akcjach zalesienia naszego obwodu. Można już doliczyć się kilkunastu hektarów różnego rodzaju remiz śródpolnych oraz zwartych lasów, które powstały dzięki myśliwym naszego Koła.
Tradycjami Koła są uroczyste polowania Hubertowskie wraz z nadaniem medalu „Króla Polowania” i polowanie Wigilijne, bale myśliwskie, zawody strzeleckie o Puchar Prezesa Koła, jubileusze Koła oraz inne obyczaje takie jak: pasowanie, pokot, złom, itp. Zasady etyki i tradycji łowieckiej są skrupulatnie wpajane młodym adeptom sztuki łowieckiej.
Obecnie nowoczesne łowiectwo stawia inne wymagania niż dawniej. Teraz większy nacisk w Kole kładzie się na hodowlę, zagospodarowanie łowiska i poprawienie warunków bytowania zwierzyny. Można to wszystko połączyć i wdrożyć w życie tylko przy dużym zaangażowaniu wszystkich członków Koła. Na straży realizowania zadań Koła stoi Zarząd Koła i tylko dzięki jego bezkompromisowym działaniom nasze Koło Łowieckie może śmiało patrzeć w przyszłość.